1243

Szczyrk – siła energii przez cały rok w zimowej stolicy Polski

Szczyrk – siła energii przez cały rok w zimowej stolicy Polski

SZCZYRK - SIŁA ENERGII dla ciała i ducha

 

Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim pomiędzy zboczami Skrzycznego (1257 m n.p.m.) i Klimczoka (1117 m n.p.m.), na wysokości 460 – 600 m n.p.m. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie, walory turystyczne, malownicze szlaki górskie i największą w Polsce ilość tras narciarskich, Szczyrk cieszy się ogromną popularnością przez cały rok.

Nazwa Szczyrk pochodzi od „szczyrkania” kamieni w kamienistych korytach potoków górskich lub też, jak zakłada druga teoria, od „szczyrkania” dzwonków, zawieszonych na szyjach pasących się na halach owiec.  

W Szczyrku nie sposób się nudzić!
Narciarze mogą korzystać z blisko 50 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności – od bardzo łatwych po trudne. Większość z nich jest sztucznie naśnieżana i oświetlona.
 

Najważniejsze ośrodki narciarskie w Szczyrku to:

1. Ośrodek Narciarski Skrzyczne COS Szczyrk (www.skrzyczne.cos.pl)  – ośrodek posiada kolej linową krzesełkową (I odcinek – kolej 2-osobowa, II odcinek – nowoczesna 4-osobowa kanapa oddana do użytku w grudniu 2013), dwa wyciągi orczykowe, 14 km tras narciarskich, w tym FIS o długości 3200m i trasę niebieską Ondraszek również o długości ponad 3 km.
 Ponadto COS dysponuje krytą pływalnią, halą widowiskowo- sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi oraz nowoczesnym kompleksem skoczni narciarskich „Skalite” (K-95, K-70 i K-40).
2. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (www.szczyrkowski.pl)  - jest jednym z największych centrów narciarstwa w Polsce. Obecnie oddaje do dyspozycji narciarzy ponad 19 km tras o różnym stopniu trudności. 13 tras i 13 wyciągów orczykowych gwarantuje narciarzowi niezapomniane wrażenia i piękne widoki. Zjazd z Małego Skrzycznego do Czyrnej to kultowa szeroka trasa dla każdego.

Ośrodek to dwie główne lokalizacje Czyrna oraz Solisko z Halą Pośrednią (Juliany).

W kolejnym sezonie słowacka spółka Tatry Mountain Resort odda do użytku narciarzy nowoczesną gondolę 10-cio osobową na Halę Skrzyczeńską oraz dwie 6-cio osobowe kanapy na Halę Skrzyczeńską i Wierch Pośredni. Ta infrastruktura pozwoli na zwiększenie przepustowości ponad dwukrotnie i zdecydowanie podniesie komforty dla narciarzy i snowboardzistów. Cały ośrodek zostanie wyposażony w bardzo wydajny, w pełni automatyczny system naśnieżania oraz zbiornik wodny, co pozwoli uruchomić 80% tras niezależnie od opadów śniegu z początkiem grudnia. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski docelowo w 2019 roku będzie wyposażony w 6 nowoczesnych kolei linowych – 1 gondolę i 5 kanap tym samym stanie się największym i najnowocześniejszym centrum narciarstwa w Polsce.

3. Beskid Sport Arena (www.beskidsportarena.pl) - otwarty w grudniu 2016 nowoczesny ośrodek na Beskidzie w Dolinie Biłej. Do dyspozycji gości m.in. 6-osobowa kanapa, wyciągi orczykowe, tor saneczkowy, restauracja, 6 placów postojowych mogących łącznie pomieścić 500 samochodów i 5 autobusów. Wszystkie miejsca postojowe w sąsiedztwie obiektu są bezpłatne.

W sezonie zimowym 2016/2017 ośrodek oferuje 3 trasy narciarskie oznaczone numerami: 1, 2 i 4 o łącznej długości 2,4 km i powierzchni 8 ha. Dla osób uczących się przeznaczono komfortową trasę nr 4, wyposażoną w całoroczną nawierzchnię igelitową. Flagową trasą ośrodka jest niebieska trasa nr 1 o długości 1200 m. Jej atrakcją jest tunel o długości 50 m, umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod planowaną trasą nr 3. Bardziej zaawansowani narciarze mają do dyspozycji trasę czerwoną oznaczoną nr 2.

W kolejnym sezonie zostanie oddana do użytku najbardziej wymagająca trasa nr 3 oznaczona kolorem czarnym. Trasa nr 3 będzie typową trasą slalomową o nachyleniach dochodzących do 45 %.

Dodatkowo przygotowano dwie wydzielone strefy: przy stacji dolnej strefę dziecka oznaczoną nr 6, wyposażoną w taśmę o długości 50 m z osłonami przeciwwiatrowymi; na polanie szczytowej strefę sportową, oznaczoną nr 5, umożliwiającą organizację zawodów.

Wszystkie trasy są wyposażone w instalację oświetleniową.
 

Na terenie Szczyrku oprócz wymienionych ośrodków działa wiele mniejszych wyciągów, które zlokalizowane są na stokach w Salmopolu, Biłej i w Centrum.

Dla amatorów „białego szaleństwa” dostępne są liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a także serwisy, szkółki narciarskie i ski-przedszkola.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają w Szczyrku firmy, oferujące ekstremalne doznania: zimą – Snow Safari skuterami, latem – quady, samochody terenowe, eksploracje jaskiń czy podniebne loty na paralotniach.
 

Z myślą o rowerzystach i spacerujących, przygotowano ścieżkę rowerowo-pieszą, biegnącą od Urzędu Miasta, wzdłuż rzeki Żylica, do Placu św. Jakuba w centrum i dalej do amfiteatru, obok skoczni „Skalite” aż do Szczyrku Skalitego. Szczyrkowski odcinek ścieżki łączy się na Skalitem z trasą rowerową, prowadzącą przez Buczkowice i Rybarzowice w kierunku Żywca.

Letni crossowy tor rowerowy, zlokalizowany w Szczyrku Salmopolu, w sezonie zimowym pełni rolę trasy narciarstwa biegowego. Na terenie miasta działają wypożyczalnie nart biegowych i turowych. Można skorzystać również z wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

Amatorzy duchowych doznań znajdą dla siebie wiele ciekawych propozycji: resorty SPA, baseny, odnowę biologiczną, grotę solną, szlaki spacerowe – wszystko to sprzyja doskonałym warunkom do wypoczynku.

Węzeł szlaków turystycznych znajduje się w samym centrum miasta. Obowiązkowo trzeba zdobyć szczyt Skrzycznego, Klimczoka, a także udać się na wycieczkę na Przełęcz Karkoszczonkę i dalej na Błatnią oraz wyruszyć na szlaki w okolicy Przełęczy Salmopolskiej.

Najcenniejszym zabytkiem w Szczyrku jest liczące ponad 200 lat drewniane Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego. Zdobione wnętrze podkreśla przynależność parafii do tradycji góralskich.

Warto również wspomnieć o Sanktuarium MB Szczyrkowskiej „na Górce”, które jest bardzo ważnym miejscem kultu religijnego w kraju. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Matka Boża. W pobliżu Sanktuarium znajduje się Grota Matki Boskiej ze źródełkiem, będąca miejscem magicznym – pełnym ciszy i spokoju, gdzie można zrelaksować się, podziwiając piękno krajobrazu otaczających gór.

Szczyrk jest wymarzonym miejscem dla wszystkich smakoszy kuchni polskiej i regionalnej Beskidów. Liczne restauracje, gospody i karczmy oferują swoim gościom wyśmienite menu. Każdy powinien skosztować kwaśnicy na żeberkach, tradycyjnego żurku podawanego w chlebie, dań z dziczyzny, golonki na kapuście, oscypka smażonego z żurawiną czy pysznego pstrąga w migdałach.

Miłośnikom mocniejszych trunków gestorzy bazy gastronomicznej polecają miodonkę beskidzką, a w zimowe, mroźne dni - grzane wino i piwo z przyprawami korzennymi. Ciekawostką jest możliwość degustacji wódek regionalnych o szerokim zakresie smaków, produkowanych tylko w Szczyrku.

Baza noclegowa Szczyrku obejmuje liczne obiekty o zróżnicowanym standardzie – od pokoi gościnnych, willi, pensjonatów, ośrodków wczasowych, aż po hotele, które łącznie mogą pomieścić ponad 7 tys. gości.

Nie sposób wymienić wszystkich imprez o charakterze kulturalnym i sportowym, jakie odbywają się w Szczyrku podczas całego roku. Są to m.in.: imprezy organizowane w amfiteatrze „Skalite” i na Placu św. Jakuba, duże wydarzenie o charakterze charytatywnym pn. Bieg po Serce Zbója Szczyrka, cykl imprez zimowych i letnich z Radiem Zet, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Jakubowe Święto, zawody w skokach narciarskich i wiele innych. Pełny kalendarz imprez dostępny jest na stronach miasta.

Na chętnych czekają dyskoteki, dancingi, puby z karaoke, muzyka na żywo, recitale, wernisaże i wystawy, liczne konkursy i zawody dla aktywnych, kręgielnia, bilard.

Wszelkich informacji o Szczyrku udziela Punkt Informacji Turystycznej, 

tel. 33 /815 83 88, it@szczyrk.pl
www.szczyrk.pl, www.lato.szczyrk.pl, www.zima.szczyrk.pl
www.facebook.com/MiastoSzczyrk

Komentarze