1243

Wschodni kraniec gór – Ustrzyki w Bieszczadach!

Wschodni kraniec gór – Ustrzyki w Bieszczadach!

Wschodni kraniec gór – Ustrzyki w Bieszczadach!

Ustrzyki Dolne w Bieszczadach, a konkretnie stacja Gromadzyń  to tutaj spotykamy się 17-19 lutego 2017

Ustrzyki Dolne znane są jako zimowa stolica Podkarpacia. Miasto może poszczycić się dobrze przygotowaną infrastrukturą narciarską oraz bogatą bazą gastronomiczną i noclegową. W karczmach i restauracjach można skosztować rozmaitych lokalnych dań. Turyści decydujący się na pobyt w Ustrzykach Dolnych mogą zatrzymać się zarówno w domkach, pensjonatach, agroturystykach oraz hotelach.

Na terenie gminy znajdują się rozmaite stacje narciarskie na stokach Laworty, Gromadzynia oraz w Arłamowie. Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze trasy, na których mogą próbować swoich sił. Stoki przygotowane są dla narciarzy i snowboardzistów nie tylko pod względem sportowo-rekreacyjnym, na terenie stacji narciarskich znajdują się karczmy, szkółki i wypożyczalnie.

Czas wolny można spędzić również na stokach Żukowa, gdzie znajdują się ogólnodostępne, znakomicie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego o łącznej długości 5 km. Dla urozmaicenia zimowego wypoczynku można skorzystać również z innych atrakcji tj. kuligi z tradycyjnym ogniskiem, czy z wypraw na rakietach śnieżnych po ustrzyckich szlakach spacerowych. 

Zapraszamy na Stację Gromadzyń!

Nad samym centrum miasteczka Ustrzyki Dolne leży Gromadzyń - wyniosła góra, z terenem zjazdowym na stoku północnym. Osią są 2 równolegle do siebie biegnące wyciągi orczykowe o długości 700 metrów, które prowadzącą od parkingów aż na szczyt Gromadzynia - łącznie stanowi to ponad 160 metrów różnicy wzniesień z oświetleniem i sztucznym dośnieżaniem. Wzdłuż wyciągów prowadzą 2 trasy, z czego jedna jest świetnym stokiem slalomowym o czym świadczy posiadana homologacja FIS-u. Najmłodsi i początkujący narciarze odnajdą się na 2 krótszych wyciągach talerzykowych.

Po udanym szusowaniu, wszyscy mogą liczyć na dobrą kuchnię w jednej z karczm i barów. Stok zaopatrzony jest w wypozyczalnię sprzętu, seris oraz szkółkę narciarską.
 

Coś dla zawodowców?

Oczywiście, że tak! Drugim terenem, położonym 2 kilometry od miasteczka jest Laworta - coś dla bardziej zaawansowanych miłośników jednej lub dwóch desek. Piękny, liczący ponad 1,3 km długości stok, usytuowany na północno-wschodnich zboczach góry Laworty, której wierzchołek sięga 769 m n.p.m. Narciarzom służy tu 2-osobowe krzesło, ponadkilometrowej długości orczyk, a także krótszy wyciąg dla początkujących. Zjazd ze szczytu można prowadzić dwiema trasami, które pozornie są do siebie podobne, jednak dzięki ciekawemu ukształtowaniu powierzchni dostarczają one zupełnie innych wrażeń. Tutaj również jedna z tras posiada homologację FIS-u do rozgrywania zawodów slalomu i slalomu giganta. Pokonując różnicę wysokości ponad 250 metrów różnicy wzniesień, śmiało możemy stwierdzić, że są to najbardziej wymagające trasy na całym Podkarpaciu.

Komentarze