1243

A Ty, dbasz o swój sprzęt? Oto kilka wskazówek, jak suszyć buty narciarskie

Źródło: skionline.pl

Jak dbać o sprzęt?

Sezon narciarski już się kończy, więc szczególnie warto zadbać o swój sprzęt narciarski. Co zrobić, zanim odłożymy na półkę buty narciarskie?

Prawidłowo ustawione wiązania i naostrzone krawędzie to nie wszystko! Zawsze zwracamy uwagę na narty, a zapominamy o butach. A przecież komfort naszej jazdy zależy też od nich. Co należy zrobić po każdej jeździe? Oto kilka zaleceń!

Po co suszyć buty narciarskie?

Wkładanie zimnych butów narciarskich o poranku? Brrrr….! To uczucie nie należy do najprzyjemniejszych. Ale co jeśli zakładamy wysuszony, ciepły but? Poprawia humor, prawda? Nie tylko przyjemniej, ale po prostu higieniczniej! Wilgoć to siedlisko bakterii. I jeszcze jedno- dobrze wysuszone buty, o które dbamy, po prostu dłużej nam posłużą.

Sztuka suszenia butów, czyli jak to się robi?

Pierwsza, podstawowa zasada- buty suszymy lekko ciepłym, a nie gorącym powietrzem! Niezależnie czy są to hotelowe suszarki do obuwia czy grzałki. Gorące powietrze może odkształcić obuwie. Ciepłe powietrze skutecznie wyciąga wilgoć. 

Suszarki na buty narciarskie- W górę czy w dół ? 

W pensjonatach lub hotelach znajdziemy w narciarni specjalne suszarki na buty z bolcami, przez które wdmuchiwane jest ciepłe powietrze, lub w których bolce po prostu się nagrzewają. 

Żeby porządnie wysuszyć buty wieszamy je palcami do góry (nie w dół, jak to często robimy). Wtedy mamy pewność, że czubki naszego obuwia też zostaną wysuszone. Czas suszenia to około 4 do 6 godzin. 

Grzałki na prąd

Jeśli w hotelu, pensjonacie lub na kwaterach, w których mieszkamy, nie ma suszarki, możemy się zaopatrzyć w grzałki. Wystarczy podłączyć je do prądu (kupimy je już za kilkadziesiąt złotych w sklepie sportowym). Pamiętajmy, żeby sprawdzić, do jakiej temperatury się nagrzewają (maks. 50 stopni, najlepiej kilka stopni mniej).

Bardziej zaawansowane modele mają możliwość ustawienia temperatury. Są też takie, które mają wentylatory. Wtedy w butach cyrkuluje powietrze i grzałki skuteczniej i szybciej suszą buty. Niektóre modele można podłączyć do gniazda zapalniczki w samochodzie, lub nawet kablem USB. Niestety, jest to wydatek już paruset złotych, ale przecież jeśli kupujemy drogie obuwie, to chcemy, żeby posłużyło nam jak najdłużej. Wtedy być może warto zainwestować w drogie, ale dobrze suszące grzałki z nowoczesnych tworzyw, które pomogą nam dłużej korzystać ze sprzętu. 

Gadżet- ogrzewająca torba

Hitem są też torby na buty narciarskie z systemem suszenia. Mają też regulację temperatury. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane zawodnikom, ale też i osobom często podróżującym samochodem - buty suszą się od razu po zejściu ze stoku. Droższe modele mają też wyciąganą matę, na której można bezpośrednio zmieniać buty. A wszystko to w zwykłej torbie. Marzenie, prawda? ;)

Zwykły kaloryfer? Uważajcie!

Wszystko fajnie, ale co jeśli nie mamy grzałek, suszarki, a tym bardziej ogrzewającej torby? Został nam tylko kaloryfer. Ale uwaga! Nigdy nie kładziemy butów narciarskich na kaloryferze!!! Grozi to odkształceniem i zniszczeniem buta! Co zrobić? Należy wyjąć wkładki ze skorupy i umieścić je NIE na kaloryferze, ale w jego pobliżu. Pamiętajcie!

Mamy nadzieję, że rady były pomocne. Sezon narciarski się kończy, więc starajcie się zadbać o swój sprzęt i jego przechowanie. Po ostatnim zjeździe na stoku dobrze wysuszcie swoje buty, zapnijcie klamry i najlepiej w torbie narciarskiej przechowujcie je w suchym miejscu. 

Aż do następnego sezonu!

Źródło  http://www.skionline.pl

Komentarze