1243

But, który pamięta o stopie - Atomic Memory Fit

But, który pamięta o stopie - Atomic Memory Fit

fot. Skionline.pl

Z uciskającymi stopy butami walczą nie tylko narciarze. Walczą również producenci sprzętu i serwisanci, trudniący się odbarczaniem wrednych skorup.

Walczą od lat, z lepszym lub gorszym skutkiem. Na odsiecz cierpiącym, kilka sezonów temu przyszedł Fischer, wypuszczając na rynek modele z serii Vacuum Fit - wykonane z plastycznego materiału buty, które w procesie podgrzewania i traktowania wysokim ciśnieniem dopasowują się do kształtu niekoniecznie idealnych stóp. W tym roku, na targach ispo w Monachium, z propozycją butów formowanych termicznie wyjechał również Atomic.

The Perfect Personal Fit

Takim, jakże obiecującym sloganem kusi austriacki producent, zapewniając, że ma dla nas produkt który, mało że dopasuje się do stóp, to jeszcze nie zapomni ich kształtu między jednym, a drugim wyjazdem na narty. Jak w praktyce działa nowa technologia, podczas wspomnianych targów, sprawdzał redaktor naczelny skionline.pl.

Atomic Memory Fit to technologia umożliwiająca dopasowanie w procesie nagrzewania wkładki wraz ze skorupą, dzięki czemu mamy mieć wygodniejsze, lepiej dopasowane i zapewniające wyższy poziom jazdy buty. Wspomnianą technologię Atomic stosuje w dwóch seriach butów - Hawks 2.0 i Redster. Zabieg formowania, jak zapewniają austriaccy inżynierowie, nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Co ważne, do kształtu stopy i łydki dopasowuje się cały but - skorupa, mankiet i wkładka; w trakcie podgrzewania możemy zwiększyć szerokość przedniej części aż o 6 mm. W okolicach kostki i kości łódkowatej but może zwiększyć objętość do 10 mm.

atomic_but_tekst

fot. Skionline.pl

Proces podgrzewania zajmuje zaledwie 5 minut. Materiał, z którego wykonana jest skorupa zawiera domieszkę specjalnego plastiku, tzw. Memolink. Dzięki wspomnianemu tworzywu buty są bardziej plastyczne, łatwiej "rozciągają się", a co równie ważne, pamiętają kształt nadany im w trakcie podgrzewania.

Wygodne buty w 12 minut

Proces formowania przebiega trójetapowo. Po uprzednim podgrzaniu, skorupa i wkładka "zapamiętuje" nowy kształt, następnie buty są chłodzone. W pierwszej fazie do specjalnego, rozgrzanego do 117°C piekarnika (Atomic Memory Fit Oven) na 5 min. wkładane są same skorupy. Po ponownym umieszczeniu w rozgrzanej skorupie wkładki należy założyć but, lekko dopiąć wszystkie klamry i cierpliwie czekać 2 min., aż dopasuje się do kształtu stopy.

Ostatnim etapem jest chłodzenie; skorupa owijana jest specjalną matą (Memory Fit Cooling Pack) i spokojnie czeka, aż "ochłonie".

Źródło: Skionline.pl

Komentarze

Partner strategiczny

Partnerzy serwisu