1243

Skitouring- wielki powrót wędrówek na nartach?

Skitouring- wielki powrót wędrówek na nartach?

Co to jest skitouring?

Historia narciarstwa nie zaczęła się od jazdy, ale właśnie od wędrówek po górach :) Skitouring jest coraz popularniejszą formą spędzania czasu na śniegu. Dla tych, którzy lubią piesze wędrówki lub dla tych, którym znudziła się zwykła jazda na nartach jest to świetna alternatywa! Skituring to coś jak połączenie nordic walking i jazdy na nartach . Nie tylko można na nich wędrować po górach, ale także bez obaw zjeżdżać później z górki jak na zwykłych nartach. Umożliwiają to specjalne wiązania. Zainteresowani?  

Jak wyglądają narty skitourowe?

Narty skitourowe

fot. www.atomic.com

Narty skitourowe są dosyć szerokie, wyglądem przypominają narty freeride'owe. Mają specjalne wiązania, podobne do tych w nartach biegowych. Można w nich unosić piętę i swobodnie podchodzić pod górę, natomiast do zjazdu z górki możemy je zablokować. Jest to coś, co odróżnia narty skitourowe od nart biegowych czy śladowych, przy których nie da się zablokować wiązań i zjazd z bardziej stromego stoku może być po prostu niebezpieczny. Narty biegowe są bardzo wąskie i na stromych stokach nie mają szans, śladowe stwarzają możliwość trochę większego manewru, ale to właśnie skitoury dają największy komfort zjazdu na nartach.

Co to są foki?

Foki skitouring

fot. www.atomic.com

To naturalne lub syntetyczne paski, które zakładamy na ślizg narty przy podchodzeniu pod górę. Ułatwiają podejście i sprawiają, że narta "nie ślizga się" nawet na stromym stoku. Foki zdejmujemy, gdy chcemy zjechać z górki. Ważne są też kije- najlepiej wybrać teleskopowe, które możemy regulować zależnie od warunków i ilości śniegu.

W co mam się ubrać?

Odwieczny problem kobiet, ale nie tylko ;) Na wycieczkę musimy się ubrać przede wszystkim nie ładnie, a ciepło :) Warto ubrać się warstwowo , najlepiej w oddychającą odzież z membraną. Ważne, by założyć ubrania, które nie krępują ruchów. Unikniemy w ten sposób obtarć i będziemy mogli skupić się na widokach, a nie na własnej niewygodzie ;) Warto zabrać też ze sobą okulary przeciwsłoneczne - na zaśnieżonych stokach jesteśmy narażeni na promieniowanie.

Gdzie można wędrować na skiturach?

Właściwie wszędzie w naszych górach, jeśli tylko mamy pod dostatkiem śniegu ;) Oczywiście najchętniej odwiedzamy wyższe partie gór- Tatry, Karkonosze i Masyw Śnieżnika . Co roku masa turystów wyrusza też na Kasprowy Wierch w Zakopanem. 

Co ze sobą zabrać?

1. Termos z ciepłym napojem- warto mieć ze sobą coś na rozgrzanie.

2. Czekolada - łasuchy się ucieszą ;) Czekolada doda nam energii, mogą to być też batoniki energetyczne.

3. Latarka- zabieramy na dłuższe wędrówki, najlepiej, jeśli to "czołówka" - latarka mocowana na głowie, która nie ogranicza ruchów. 

4. Lekki plecak- oszczędzajmy siły na wędrówkę :)

5. Mapa - warto wiedzieć, gdzie jesteśmy. Nie liczmy na telefon, zasięg w telefonie zawsze można stracić, szczególnie w górach.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Pamiętajcie! Zawsze starajcie się ocenić warunki, które panują na trasie, jeśli możecie, zasięgnijcie rady ratowników górskich. W górach pogoda często się zmienia. Jeśli jesteśmy początkujący - nie wybierajmy trudnej, wielokilometrowej trasy. Na wędrówkę wyruszajmy możliwie wcześnie, żeby w razie potrzeby mieć zapas czasu. Zawsze wędrujmy w grupach. Nie tylko przyjemniej, ale też bezpieczniej. Jeśli coś nam się stanie, nie zostaniemy sami.

Skitouring dla każdego!

I jak? Macie ochotę spróbować? Zapewniamy, góry zimą wyglądają po prostu pięknie! Jeśli chcecie podziwiać widoki, lubicie się wyciszyć i spędzić trochę czasu na łonie natury, skitouring jest dla was! Wielu amatorów tego sportu mówi, że jest to dla nich ucieczka od zgiełku i hałasu . Spróbujcie, nie pożałujecie!

W tym roku ze Startem do Nart próbowaliśmy skitouringu i byliśmy zachwyceni.

Zobaczcie, jak o skitouringu opowiada profesjonalny instruktor i jak wyglądał nasz pierwszy raz na skitourach!

Źródło:  www.skionline.pl

Komentarze