1243

Start do Nart, czyli jak nauczyć się jazdy na deskach?

Start do Nart, czyli jak nauczyć się jazdy na deskach?

fot. Skionline.pl

Chciałbyś zacząć, ale nie wiesz jak ? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie ! Pierwsza część naszego poradnika, w którym radzimy jak stawiać pierwsze narciarskie kroki.

Gotowi? Start!

Zaczynamy? Łatwo powiedzieć, a wcielić w życie… wcale nie tak trudno . Na początku trzeba zaznaczyć, że naukę jazdy na nartach można podjąć w każdym wieku, choć wiadomo, że im wcześniej się zdecydujemy, tym lepiej. Wystarczy przeciętna sprawność i kilka zasad, które pozwolą nie tylko uniknąć niepotrzebnych błędów, ale mogą też uchronić przed przykrymi kontuzjami.

Zadbaj o sprzęt

Na początek musimy pomyśleć o sprzęcie . Nie trzeba wszystkiego od razu kupować - nie tylko przez wzgląd na nasz budżet (wyjazdy na narty i bez tego potrafią nieźle wydrenować portfel), ale także z prozaicznego powodu - do końca nigdy nie wiemy, czy nam się spodoba. Dlatego na początek najlepiej wypożyczyć sprzęt . Obecnie w każdym, nawet małym ośrodku narciarskim, znajduje się wypożyczalnia, gdzie możemy zaopatrzyć się w odpowiednie narty, buty, kije, a także kask.

Kask jest obowiązkowy dla dzieci i młodzieży, warto go jednak zakładać w każdym wieku - nawet doświadczony narciarz może ulec wypadkowi, a stawiający pierwsze kroki na nartach, w praktyce na pewno zaliczą niejeden upadek. A głowę ma się w końcu tylko jedną

Co ważne - szukając wypożyczalni, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, ale także na wybór i stan sprzętu , który pożyczamy. Pod tym względem większe stacje mają zazwyczaj pełniejszy wybór sprzętu, a także zazwyczaj jest on częściej wymieniany. Dodatkowym plusem jest fakt, że w wypożyczalni obsługa dobierze nam narty odpowiednie do naszych umiejętności i warunków fizycznych. Drogie Panie - pamiętajcie, to jest miejsce, gdzie pytanie o wagę jest jak najbardziej na miejscu !

Instruktor czy samouczek?

Mając już dobrany sprzęt, pojawia się pytanie - pierwsze kroki stawiać samemu, czy może lepiej skorzystać z doświadczenia instruktora i wziąć indywidualne lekcje? Nauka jazdy całkowicie samodzielnie jest możliwa , jednak niesie ze sobą kilka zagrożeń . Po pierwsze - możemy ulec kontuzji, która pozbawi nas przyjemności jeżdżenia. Drugim zagrożeniem jest nabranie złych nawyków , które potem trudno wyeliminować, a które skutecznie utrudnią lub nawet uniemożliwią nam czynienie postępów w nauce.

Dlatego wiele osób decyduje się na pierwsze zjazdy w towarzystwie znajomych narciarzy . To oczywiście lepsze rozwiązanie -  kilka dobrych porad pozwoli nam już po kilku godzinach skręcać pługiem i zjeżdżać z łatwych górek. Ale i tutaj czyha na nas kilka zagrożeń. To, że ktoś jeździ dobrze na nartach, nie oznacza wcale, że potrafi dobrze nauczyć . To jedna kwestia. Druga sprawa dotyczy sytuacji, kiedy może okazać się, że jesteśmy opornymi i mało pojętnymi uczniami. Wtedy szybko może skończyć się miła atmosfera na wyjeździe, a przecież nie o to chodzi. Pozostaje trzeci sposób - nauka pod okiem wykwalifikowanego instruktora .

O trzecim ze sposobów nauki jazdy na nartach więcej przeczytacie już jutro!

Źródło: Skionline.pl

Komentarze