1243

Wybieramy gogle na przyszły sezon!

atomic.pl

skionline.pl

Sezon narciarski się kończy, ale nie jest to wcale najgorsza pora na zakup sprzętu. Często można go kupić w bardzo korzystnych cenach. Na przyszły sezon warto przygotować się wcześniej i zacząć kompletować go już teraz. Zaczynamy od… gogli! Jakie kupić? Jak dopasować je do warunków pogodowych? Oto kilka rad!

Po co nam gogle?

To nie tylko ozdoba ani gadżet. Gogle przede wszystkim mają chronić nasze oczy. Nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV , ale też przed cząsteczkami pyłu i kurzu, które niosą ze sobą wiatr lub śnieg. Dobrze dobrane gogle chronią nasze oczy przed niebezpieczeństwami. Przy dużej prędkości także przed łzawieniem i wysuszeniem rogówki oka. Warto zadbać o swoje oczy i dobrać gogle, które zwiększą komfort naszej jazdy.

Szybka

Powinna znieść uderzenie drobinkami lodu, a także kijkiem innego narciarza ;) Niektóre modele wytrzymują bez pogorszenia właściwości optycznych bardzo niskie temperatury - nawet do -50 stopni! 

Zakres pola widzenia

Im większe, tym lepiej! Niektóre gogle wyglądają trochę kosmicznie, ale dają większy komfort jazdy, szczególnie na zatłoczonych stokach.

Promieniowanie UV 

Czasami wydaje nam się, że skoro nie ma słońca, to promieniowanie nam nie grozi. Nic bardziej mylnego. Nawet całkowite zachmurzenie nie pochłania całego szkodliwego promieniowania UV . W wysokich górach (np. na lodowcach) cały czas jesteśmy narażeni na dość intensywne jego działanie - może zdarzyło wam się opalić, mimo że słońca prawie nie było widać? To znak, że promieniowanie jednak działa. Należy też pamiętać, że gogle dużo lepiej zabezpieczają nasze oczy niż nawet najlepsze okulary przeciwsłoneczne . Jest tak z jednego prostego powodu- po prostu lepiej przylegają do twarzy. Warto jeździć w goglach nie tylko, kiedy pada śnieg, ale również, kiedy jest słonecznie. Właściwie można je stosować w każdych warunkach. Widzieliście może gogle - "lustrzanki"? Chronią one nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed promieniowaniem podczerwonym, obecnym w wysokich górach, przy dużym nasłonecznieniu. A poza tym świetnie wyglądają :)

atomic.pl

Gogle z szybką lustrzaną, atomic.pl

Jaki kolor szybki wybrać? 

Szare, niebieskie, brązowe - sprawdzą się przy dobrej pogodzie, przepuszczają ok. 18 % światła

Żółte, pomarańczowe, złote - przepuszczają 25 % do 50 % promieni słonecznych

Bardzo jasne gogle do jazdy wieczornej - przepuszczają nawet 70 % światła

Teoretycznie powinniśmy mieć 3 pary gogli i zmieniać je zależnie od pogody. Jest to jednak drogie rozwiązanie. Najczęściej wybieramy więc uniwersalne gogle, najczęściej szare lub bursztynowe, które przepuszczają 20 - 30 % światła. Są też gogle, w których możemy zmieniać szybkę, zależnie od warunków.  Kolejna opcja to  szybki fotochromatyczne, która dopasowuje swe odcienie do panujących warunków pogodowych oraz do natężenia promieni UV. Wybór należy do was :)

atomic.pl

Gogle z szybką fotochromatyczną, atomic.pl

Dopasowanie 

Jest bardzo ważne, nie tylko zwiększa komfort, ale i bezpieczeństwo. Ważne, żeby oprawki gogli miały otwory wentylacyjne zapobiegające parowaniu. Kiedy kupujemy gogle, warto przyjść do sklepu z własnym kaskiem. Mamy wtedy pewność, że będą dobrze dopasowane i nie będą nas uciskać w trakcie jazdy. Czoło nie może być odsłonięte, a gogle nie mogą się opierać o ramę kasku , tylko "wpadać" w jego wycięcie.  

Jesteście gotowi na zakupy? Pamiętajcie, jeśli nie jesteście pewni, co wybrać, poproście o pomoc sprzedawcę. I niech wam się nie wydaje, że jest za wcześnie na zakup sprzętu na przyszły rok. W końcu czas szybko leci, a kolejny sezon już niedługo!

 

Źródło: skionline.pl

Komentarze

Partner strategiczny

Partnerzy serwisu